Temat przygotowania do egzaminu dojrzałości powraca co roku jak bumerang i choć wydawać by się mogło, że w tej kwestii powiedziano już wszystko, to jednak wciąż brakuje konsensusu co do tego, jak uczyć się efektywnie. Poniżej znajdziesz siedem najistotniejszych naszych zdaniem wskazówek, które pozwolą Ci na skuteczną naukę do matury!
Jednym z najgroźniejszych wrogów przyszłych abiturientów jest prokrastynacja. W pewnym momencie może się po prostu okazać, że czasu na przyswojenie całej niezbędnej wiedzy jest obiektywnie zbyt mało.
Oczywiście na rynku wydawnictw edukacyjnych można znaleźć mnóstwo różnego rodzaju planerów, które pozwalają samodzielnie ustalić rozkład materiału, zawierają sugestie tego, jak powinien zostać rozłożony w czasie, albo wreszcie stanowią gotowe propozycje zagadnień przewidzianych na każdy kolejny dzień.
Nie trzeba chyba przekonywać, że skuteczność tego typu produktów jest niska. Po pierwsze, bardzo często po okresie początkowego skoku motywacji następuje zniechęcenie, a maturalny kalendarzyk ląduje wówczas w kącie.
Problematyczny jest też sam układ dzienny, zwłaszcza w przypadku wersji ze stuprocentowo opracowanymi planami dziennymi. Przecież nie każdego dnia ma się tyle samo czasu, co więcej, plany nieraz się zmieniają i nie każdego dnia można się uczyć. Nie wspominając nawet o sytuacji, w której zaczynasz naukę w innym czasie, niż sugeruje to kalendarzyk.
Znacznie skuteczniejszym działaniem jest współpraca z korepetytorem lub uczęszczanie na kursy maturalne. W obydwu tych przypadkach tempo omawiania kolejnych zagadnień jest dostosowywane do faktycznych potrzeb uczniów. Zajmują się zaś tym osoby z dużym doświadczeniem, wiedzące, czemu należy poświęcić więcej, a czemu mniej uwagi, oraz potrafiące rozpoznać, kiedy uczeń jest gotowy na przyswojenie obszerniejszego czy trudniejszego niż zwykle materiału, a kiedy niekoniecznie.
Dawniej, za czasów młodości Twoich dziadków, a może nawet rodziców, dostęp do książek był ograniczony i zdobycie publikacji potrzebnych do tego, aby przygotować się do egzaminu wstępnego na studia (którego ranga odpowiadała dzisiejszej maturze) nieraz graniczyło z cudem.
Dzisiaj sytuacja jest diametralnie odmienna – na stosach księgarń mnożą się wszelkiej maści kompendia, zestawy zadań i próbne arkusze. Przy takiej obfitości dokonanie racjonalnego wyboru graniczy z cudem, a to z kolei prowadzi do frustrujących rozważań: „A może kupione przeze mnie vademecum z wydawnictwa X jest lepsze niż z Y?” czy „Może warto byłoby dokupić jeszcze zbiór zadań?”.
Prawda jest taka, że zawartość merytoryczna poszczególnych tytułów często niewiele się różni, sam zaś sposób jej podania również bywa podobny. Przy wyborze kompendium warto zwrócić uwagę na to, czy jego zawartość jest w pełni zgodna z wymogami maturalnymi, a także czy jest opracowana w przystępny sposób – z dużą liczbą infografik, tabel, wykresów. Dobrze też przeczyta choćby fragment, aby przekonać się, jakim stylem posługuje się osoba autorska i czy nie będzie on utrudniał lektury.
Znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się jednak korzystanie z materiałów przygotowywanych przez osoby z doświadczeniem, prowadzących korepetycje albo kursy maturalne. Ich prezentacje czy opracowania stanowią często nieocenione wsparcie, bo bezbłędnie uwydatniają kwestie najbardziej skomplikowane i starają się je przedstawić w możliwie zrozumiały sposób.
Bardzo niewielu ludzi zapamiętuje już za pierwszym razem to, co przeczytało. Jeszcze mniej rozumie myśli, które stoją za przyswajanym tekstem. Znakomita większość z nas potrzebuje ćwiczeń pozwalających na wykorzystanie wiedzy w praktyce, aby pozostała ona z nami na dłużej.
Egzamin maturalny właściwie zawsze wymaga od Ciebie nie tyle przywołania nabytej wiedzy, ile wykorzystania jej przy rozwiązywaniu określonego problemu. Dlatego mniej istotne jest, ile udało się Tobie zapamiętać, a bardziej to, na ile skutecznie potrafisz swoją wiedzę wykorzystać. Tego zaś ani nie sprawdzisz, ani nie wyćwiczysz bez rozwiązywania zadań – najlepiej takich, które są wzorowane na egzaminie dojrzałości.
Nie brakuje w księgarniach wszelkiej maści zbiorów zadań, z którymi możesz pracować samodzielnie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem wydają się jednak korepetycje czy kursy maturalne, na których zajmować się będziesz głównie zadaniami, które sprawiają Ci szczególny problem bądź też okazują się ponad siły większości maturzystów. Dzięki temu nie będziesz tracił czasu na ćwiczenie tego, co i tak jest dla Ciebie oczywiste.
Niektórzy ludzie to z natury perfekcjoniści, którzy muszą mieć wszystko ustalone i w pełni uporządkowane. Inni zaś wszędzie dookoła siebie wprowadzają artystyczny nieład i tylko wówczas są w stanie zabrać się do pracy.
Niezależnie od indywidualnych preferencji pewien element ładu wprowadzony do przygotowań maturalnych jest niezbędny. Tyczy się on wielu płaszczyzn:
To być może swego rodzaju oczywistość, aczkolwiek mimo jej usilnego powtarzania (a być może przez nie właśnie) mało kto traktuje ją na poważnie. To błąd, bo dobre samopoczucie i właściwe nastawienie emocjonalne do nauki to niezbędne podłoże dla jej skuteczności.
Postaraj się, aby przyswajanie wiedzy wiązało się z jakimiś pozytywnymi bodźcami, na przykład połącz je z piciem lubianej przez Ciebie herbaty, jedzeniem ulubionych ciastek (byle nie za dużo!) albo słuchaniem preferowanej przez Ciebie muzyki, o ile nie jest to dla Ciebie bodźcem rozpraszającym.
Postaraj się też pracować nad oceną samego siebie. Nawet jeśli nie zapamiętujesz tak dobrze, jakbyś tego chciał, jeśli czasem brakuje Ci pomysłu na rozwiązanie trudnego zadania, to nie jest to absolutnie powód do obwiniania się czy, co gorsza, zwątpienia w swoje umiejętności. Potraktuj to wyłącznie jako zachętę do dalszej nauki!
Sformułowane powyżej rady mają dosyć ogólny charakter, dzięki temu jednak mogą się one przydać niezależnie od tego, z jakich przedmiotów zdajesz egzamin dojrzałości. Zaufaj nam, a nie zawiedziesz się i Twoje przygotowania do matury okażą się znacznie łatwiejsze niż początkowo zakładałeś!
Jeśli chcesz uczynić naukę do Matury możliwie efektywną, gorąco polecamy kursy naszego Partnera – Indeksu w Kieszeni. Sprawdź je tutaj.