Kolejny rok szkolny za nami, a co za tym idzie kolejne podsumowanie, tym razem roku 2021/2022!
Tym razem szczęśliwie, naukę przywitaliśmy stacjonarnie i kilka miesięcy nie wróciliśmy przed komputery. Jednak w grudniu ponownie przeszliśmy na naukę zdalną, na szczęście nie na długo. Można więc powiedzieć, że idziemy w dobrym kierunku i trzymamy kciuki, że kolejny rok szkolny, który rozpocznie się po wakacjach, będzie w całości stacjonarny.
Ten rok, chociaż bez długiej nauki zdalnej, nie należał do najłatwiejszych. Uczniowie oraz pracownicy oświaty musieli mierzyć się z niepewnością, dotyczącą formy nauki. Kolejnym wyzwaniem, z którym w tym roku zetknęło się szkolnictwo było zapewnienie uczniom z Ukrainy odpowiedniej edukacji. Nie było to wyzwanie tylko dla nauczycieli, czy nowych kolegów z innego Państwa. Dla uczniów polskich nowa sytuacja też nie zawsze była prosta.
Mamy nadzieję, że kolejny rok przyniesie same pozytywy i mniejszą ilość zawirowań. Tego życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom. Mamy dla Was kilka rad na rok szkolny 2022/2023!
⠀
Pierwsze co przychodzi nam na myśl to systematyka. Może jest to trochę oklepana rada, ale systematyczna nauka i powtórki z zajęć pomagają lepiej zapamiętać przerabiany materiał. Dzięki temu nauka do sprawdzianu czy egzaminów będzie prostsza i nie zostawicie wszystkiego na ostatnią chwilę.
Tak samo z pracami domowymi. Polecamy Wam odrabiać je tego samego dnia po powrocie z zajęć. Dlaczego? Z dwóch prostych powodów. Po pierwsze, praca domowa zwykle związana jest z tematem danej lekcji, dlatego odrabiając ją tego samego dnia będziecie pamiętać o czym były zajęcia i lepiej utrwalicie sobie materiał. Po drugie, odrabiając lekcje tego samego dnia dajecie sobie więcej czasu na następne dni i nie zapomnicie o zadanych ćwiczeniach.
⠀
Pandemia silnie zdusiła w niektórych chęć dalszego rozwoju. Jednak nie można na to pozwolić! Warto się rozwijać, szczególnie w kierunkach, które Was interesują.
Taki rozwój może zapewnić nauka do przeróżnych konkursów lub olimpiad, a także ciekawe zajęcia dodatkowe. Możesz zapisać się na robotykę, lub nieznany Ci język obcy (czy chiński nie brzmi ciekawie),a także korzystać z różnych prelekcji czy kursów. To wszystko pomoże Ci się rozwijać i poszerzać horyzonty.
Jeśli nie rozwój naukowy, to może fizyczny? Po zasiedzeniu w domu warto wybrać się na jakieś zajęcia ruchowe. Może basen albo siatkówka? Sami zdecydujcie co Wam najbardziej odpowiada.
⠀
Wiadomo, że każdy chciałby osiągać wysokie wyniki i mieć świadectwo ze średnią 5.0 lub 6.0. Jednak czy na pewno warto? Z naszej perspektywy nie do końca! Ciężko być dobrym ze wszystkiego, szczególnie w późniejszych latach edukacji! Warto skupić się na przedmiotach, które naprawdę Was interesują lub z którymi wiążecie przyszłość, czy z których czeka Was matura. Po co Ci 6 z biologii jeśli rozszerzasz geografię? Czasem warto odpuścić mniej ważne dla nas przedmioty i poświęcić czas na naukę tych potrzebniejszych.
Oczywiście nie mówimy tu o jedynkach czy dwójkach z przedmiotu, ale trójki i czwórki to też dobre oceny, które mogą pojawić się na świadectwie.
⠀
Czujecie się zmęczeni, niewyspani i rozdrażnieni? Zróbcie sobie chwilę przerwy! Jeśli wiecie, że następnego dnia nie macie żadnego sprawdzianu lub zaliczenia to warto na jeden dzień odłożyć naukę i odpocząć. Po co? Żeby się nie przepracować i nie wypalić. Lepiej odpuścić jeden dzień i mieć siłę na kolejne dni niż chodzić zmęczonym przez cały tydzień.
Wypoczęci i wyspani jesteśmy bardziej pracowici i kreatywni, a także uczymy się i zapamiętujemy lepiej.